Piaggio 1 +
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification Piaggio 1 + 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine power | 3 HP |
| Torque | 125 Nm |
| Starter | Electric |
Suspension Front
| Front suspension | Strut |
|---|
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|---|
| Shock absorber | Dual Shock |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|
Brakes Front
| Type | Single disk |
|---|---|
| Diameter | 175 mm |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 175 mm |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | Riding modes, Modern electronics |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 100 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 80 % |
| Front tyre diameter | 10 inch |
| Rear tyre width | 100 mm |
| Rear tyre height | 80 % |
| Rear tyre diameter | 10 inch |
| Length | 1680 mm |
| Width | 750 mm |
| Height | 1080 mm |
| Wheelbase | 1220 mm |
| Seat Height | 770 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Top Speed | 45 km/h |
| Range | 90 km |
| Battery power (Volts V) | 48 V |
| Battery capacity (Amp-hours Ah) | 48 Ah |
| Battery performance (kilowatt hours kWh) | 2.3 kWh |
Equipment
| Equipment | Keyless System, Comfort |
|---|
Price Piaggio 1 +
Model year
Current average market prices
Piaggio 1 + History
Piaggio 1 + 2025

3 HP
90 kg
Piaggio 1 + 2024

1.6 HP
90 kg
$2,719.00avg. market price
Piaggio 1 + 2023

1.6 HP
90 kg
$2,436.00avg. market price
Piaggio 1 + 2022

1.6 HP
90 kg
$2,873.00avg. market price
FAQ Piaggio 1 +
- What is the current market price of the Piaggio 1 +?
- The current average market price of a Piaggio 1 +, year of manufacture 2026, is 2,950 USD with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? Piaggio 1 + or Peugeot Kisbee SE?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Piaggio 1 +?
- Compared to other Scooter bikes the availability is good. There are many Piaggio 1 + bikes available on the market.
- How stable is the price of a used Piaggio 1 +? What about the price trend?
- Looking at the year of manufacture 2021, the price stability of a Piaggio 1 + was very good compared to other Scooter bikes. The price trend was +84% in the first year and -59% in the second year.
- How popular is the Piaggio 1 +?
- There is a very strong demand for a Piaggio 1 + on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
Piaggio 1 + Pictures
Source: 1000PS



Show more pictures















